30 września Dzień chłopaka :-)
Ślubowanie klasy 1a
- 1
W dniu 29 września odbyło się uroczyste ślubowanie i pasowanie na uczniów klasy 1a.
Obchody pierwszego dnia jesieni w 1c
- 14
Klasa 1c powitała jesień bardzo radośnie. Tego dnia zaprosiliśmy Panią Jesień na bal. Wszystkie dzieci wystroiły się w barwy jesienne oraz dodatki (liście, jarzębina, żołędzie) Kącik pełen darów jesiennych oraz przepyszne smakołyki królowały na stole. Mamy nadzieję, że złota jesień będzie słoneczna i piękna.
Konkurs na plakat Tabliczka mnożenia
Zapraszamy do udziału w Szkolnym Konkursie na plakat Tabliczka mnożenia.
Prace należy wykonać w formacie co najmniej A3 (plakat a nie kartka z drukarki!) do 29 września.
Technika dowolna, mile widziane ciekawostki i nieszablonowe podejście do tematu Tabliczka mnożenia.
Może fraszka? wiersz? haiku?
Prace oddajemy nauczycielom matematyki: p. Szychowskiej, p. Wojciechowskiej lub p. Sikorze do godz. 16:00 w środę (29 września).
W konkursie mogą brać udział uczniowie klas od 3 do 8.
Pracę można wykonać indywidulanie lub w parach (2-osoby).
Nagodzone i wyróżnione prace otrzymają oceny z matematyki.
Ewa Sikora
Karolina Wojciechowska
Alicja Szychowska
Klasy 7 i 8 w Teatrze Małym w Manufakturze
Tytułową bohaterkę naszej przypowieści-dramatu Juliusza Słowackiego wrodzona natura i charakter popychają do gmatwania własnego losu, do budowania drogi, po której stąpa się jak po bagnach i mokradłach nadgoplańskich przyległości z Gnieznem, pierwszą historycznie stolicą Polski włącznie. To tam wieki temu krajem Lechitów rządził bezwzględny król Popiel IV, który zagarnął samozwańczo władzę niechlubnym, morderczym czynem. A dalej jest jak zwykle, wkracza na scenę ambicja i miesza niczym diabeł ogonem w tyglu historii...
Świat stoi u zarania nowych, militarnych konfliktów – robi się groźniej. Moc wymyślonych systemów pozwala na łatwy czyn unicestwienia świata jednym pociągnięciem wajchy, zbiciem szybki i przyciśnięciem guzika by wszystko prysło jak mydlana bańka. I jak się nam zdaje? Czy „balladynowy” cios nożem różni się czymś od zbliżającego się nieuchronnie ludzkiego palca do czerwonego guzika tkwiącego za szybką z napisem ”Wielkie niebezpieczeństwo!”?O tym już ,na lekcjach języka polskiego ,będą rozmawiały panie Anita Maciejewska i Małgorzata Pałeczek ze swoimi uczniami.
Pierwszy dzień kalendarzowej jesieni
Jesień w 2021 roku dała się odczuć znaczenie wcześniej, niż się tego spodziewaliśmy. Zrobiło się chłodniej, ubieramy się cieplej i zaczynamy więcej czasu spędzać w domu. Astronomiczna jesień w tym roku rozpoczęła się w środę 22 września dokładnie o godzinie 21:21. Data rozpoczęcia kalendarzowej jesieni jest niezmienna i przypada zawsze 23 września.
Klasa 2c powitała tę porę roku pełną paletą jej barw. Żółcie, pomarańcze i czerwienie dominowały w kolorystyce ubrań, rysunków i słodkich przekąsek. Było bardzo radośnie:)
Piątek 24 września skrócone lekcje
Przypominamy, że w piątek lekcje są skrócone.
Dzwonki tego dnia:
0. 7:25 - 7:55
1. 8.00 – 8.30
2. 8.35 – 9.05
3. 9.10 – 9.40
4. 9.45 – 10.15 Przerwa obiadowa
5. 10.30 – 11.00 Przerwa obiadowa
6. 11.15 – 11.45 Przerwa obiadowa
7. 12.05 – 12.35
8. 12.40– 13.10
9. 13.15 – 13.45
Dzień Sportu na Orliku
17 września bieżącego roku na boisku sportowym Orlik, przy Szkole Podstawowej nr 143 w Łodzi, odbyła się otwarta impreza sportowo-rekreacyjna, w formule pikniku sportowego, pt. Dzień Sportu na Orliku. W imprezie, przygotowanej przez nauczyciela wf naszej szkoły- pana Łukasza Bukowskiego, udział wzięła reprezentacja naszej szkoły oraz dzieci, rodzice, wolontariusze i nauczyciele z innych łódzkich szkół. W programie imprezy znalazły się, m.in.: wspólna rozgrzewka, gry i zabawy ruchowe, konkurencje sprawnościowe, prezentacja lokalnego klubu sportowego, ćwiczenia z byłym zawodnikiem i trenerem piłki nożnej, poczęstunek, gadżety i nagrody dla uczestników, które ufundowała Fundacja Orły Sportu, ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Impreza odbyła się w pełnym reżimie sanitarnym. Uczestnikom zapewniono płyn do dezynfekcji, rękawiczki i maseczki. Reprezentacja naszej szkoły zajęła w konkurencjach sprawnościowych III miejsce. Serdecznie gratulujemy sukcesu klasie 7a.
Wieczorek czytelniczy klasy 6A
16 września klasa 6A wraz z wychowawcą panią Anitą Maciejewską, wzięła udział w Wieczorku Czytelniczym. Tym razem czytaliśmy „Mity na wesoło „Grzegorza Kasdepke. Przypomnieliśmy sobie plotkarza Syzyfa, nieszczęśliwie zakochaną Ariadnę, wspaniałego Prometeusza , Orfeusza i Eurydykę oraz innych mitologicznych bohaterów. Nie obyło się bez słodkiego akcentu, pysznego ciasta upieczonego przez naszego ucznia.
Już chcemy więcej kolejnych spotkań z literaturą 📚♥️
Pobyt klasy VIIb w BlackWorld
W piątek - 17 września klasa VIIb doświadczyła na własnej skórze, jak czuje się osoba niewidoma. Było to możliwe dzięki specjalnie zaprojektowanym pomieszczeniom w BlackWorld na Palcu Wolności w Łodzi. Z panującą tam absolutną ciemnością nie było łatwo sobie poradzić, ale oprowadzająca nas niewidoma przewodniczka uczyniła niewidzialne - widzialnym. Pozbawieni możliwości dostrzegania uczyliśmy się jak orientować się i poruszać w ciemności polegając na pozostałych zmysłach.
Podobnie wyglądały warsztaty.
To miejsce jest niezwykłe, tak jak ludzie, którzy je tworzą. Zrobili na nas ogromne wrażenie.
Była to wielka nauka empatii i podniesienie świadomości na temat sytuacji osób niewidomych.
Zabraliśmy cząstkę świata, którego nie widać ze sobą.
Panel rodziców
Serdecznie zapraszmy do zaglądania do Menu głównego - Więcej - Panel rodziców.
Znajdziecie tam Państwo m.in. aktualny jadłospis na kolejne tygodnie, adres konta Rady Rodziców czy wykaz terminów wywiadówek na ten rok szkolny.
Serdecznie dziękujemy darczyńcom firmie Delia Cosmetics
Na początku roku szkolnego dzieci i pracownicy naszej szkoły otrzymali płyny dezynfekujace do rąk od Firmy Delia Cosmetics SC. Zoo. Dzięki niemu wszyscy czujemy się bezpieczniej.
Ofiarodawcom serdecznie dziękujemy.https://www.delia.pl/
👏👍😊
Dzień Kropki 15 września
- 1
Klasa 2c hucznie obchodziła Międzynarodowy Dzień Kropki
Uczniowie byli cali w kropkach, robili kropkowe prace a na koniec był pyszny kropkowy poczęstunek😁
5a świętuje beatyfikacje patrona szkoły
Na ostatniej godzinie wychowawczej klasa Va uroczyście świętowała beatyfikację Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Maja upiekła pyszny sernik a Ola pyszne ciasteczka z marmoladą, uczniowie obejrzeli również ciekawy film, gdzie wykorzystano grę The Sims by opowiedzieć dzieciom o beatyfikowanym Kardynale Stefanie Wyszyńskim. Jeszcze raz dziękujemy Mai i Oli za ich dobre serduszka💕👏😊
Apel Beatyfikacja Patrona Szkoły
13 września na 4 godzinie lekcyjnej odbył się na boisku szkoły apel z okazji zakończenia procesu beatyfikacyjnego patrona naszej szkoły Kardynała Stefana Wyszyńskiego na Mszy Świętej 12 września.
Nasz patron stał się autorytetem nie tylko dla uczniów, abslowentów i pracowników naszej szkoły, ale również dla katolików na całym świecie.
Zapraszamy do zapoznanian z biografią oraz cyatami kardynała Wyszyńskiego - w Menu głównym naszej strony.
Klasy VII na wycieczce: Sandomierz-Ujazd
- 38
Klasy VII mogły cieszyć sie swoim towarzystwem przez cały czwartek - 9 września. Podróż autokarem, zwiedzanie Sandomierza i zamku Krzyżtopór dostarczyły powodów do radości i zachwytu. Niezapomniane zostaną - piekna, słoneczna pogoda, urokliwy rynek i uliczki Sandomierza, widok ze skarpy na Wisłę, spacer Wąwozem Świętej Królowej Jadwigi, obiad zjedzony w zabytkowej kamienicy, Ucho Igielne, wszechobecne w tym rejonie krzemienie pasiaste, tajemniczy i olbrzymi zamek w Ujeździe i zwiedzanie jego piwnic z latarkami.
Polecamy wycieczkę na tej trasie!
Klasy VII
Beatyfikacja patrona szkoły
- 17
W związku ze zblizajacą sie beatyfikacją patrona naszej szkoły kard. Stefana Wyszyńskiego zapraszamy do odwiedzenia oficjalnej strony beatyfiakcyjnej https://beatyfikacja.info/
oraz przypomnamy życorys naszego patrona
Stefan Wyszyński (1901 - 1981) – prymas Polski, obrońca godności i praw człowieka,zwany od czasu swojej śmierci Ojcem Narodu i Prymasem Tysiąclecia 12 września 2021 roku zostanie beatyfikowany.
Urodził się w dniu 3.08.1901 r. w miejscowości Zuzela nad Bugiem, na pograniczu Podlasia i Mazowsza. Polska była wtedy rozdarta pomiędzy trzech zaborców. Zuzela należała do zaboru rosyjskiego. Stefan poznał smak niewoli i ukochał Polskę. Jego dzieciństwo nie było łatwe. Kiedy miał 9 lat, zmarła mu matka. Przez całe życie tęsknił za nią. Ta tęsknota skierowała jego serce ku Matce Niebieskiej. Po ukończeniu gimnazjum wstąpił do Seminarium Duchownego we Włocławku. Dnia 3.08.1924r. został święcony na kapłana. Po trzech latach studiów w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim na Wydziale Prawa Kanonicznego i Nauk Społecznych uzyskał stopień doktora. Po studiach wyjechał w podróż naukową po krajach Europy Zachodniej. Po powrocie do kraju został profesorem nauk społecznych w Seminarium we Włocławku, jednocześnie prowadził intensywną działalność społeczną wśród robotników Włocławka. Podczas wojny jako znany profesor - społecznik był imiennie poszukiwany przez Niemców. W okresie Powstania Warszawskiego ksiądz Wyszyński pełnił obowiązki kapelana grupy „Kampinos” AK działającej w Laskach i okolicy oraz szpitala powstańczego . Po zakończeniu działań wojennych ks. prof. Wyszyński wrócił do Włocławka i zaczął organizować Seminarium Duchowne zniszczone w czasie wojny. W 1945 r. został rektorem Seminarium. W 1946 roku Ojciec Święty Pius XII mianował księdza profesora Wyszyńskiego biskupem, ordynariuszem diecezji lubelskiej. Dwa lata później ks. Biskup Wyszyński został wybrany Arcybiskupem Gniezna i Warszawy i Prymasem Polski.
W okresie nasilenia komunistycznych represji wobec Kościoła i społeczeństwa zdecydowanie przeciwstawiał się marksistowskiej koncepcji życia społecznego, bronił godności i praw człowieka, w tym prawa do wolności religii, prawa Kościoła do swobodnej działalności duszpasterskiej, jednocześnie dążył do moralnego odrodzenia społeczeństwa. W warunkach totalitarnego zniewolenia przyczynił się do tworzenia klimatu duchowej wolności, w którym mogły dojrzewać demokratyczne inicjatywy społeczne.
Dnia 12.01. 1953 ks. Wyszyński został Kardynałem, nie mógł jednak pojechać do Rzymu po kapelusz kardynalski, ponieważ nie otrzymał paszportu. Osiem miesięcy później Stefan kardynał Wyszyński został aresztowany i wywieziony z Warszawy. Przebywał kolejno w Rywałdzie Królewskim koło Grudziądza, w Stoczku Warmińskim, w Prudniku koło Opola, w Komańczy w Bieszczadach.
W latach 60 - tych Prymas czynnie uczestniczył w pracach Soboru Watykańskiego II wnosząc cenne doświadczenie Kościoła w Polsce. Uwieńczeniem dzieła życia Wyszyńskiego, stał się wybór 16.10.1978 r. jego bliskiego współpracownika kardynała Karola Wojtyły na papieża. To wydarzenie było największą radością Prymasa Tysiąclecia i całego Kościoła w Polsce. Był to okres wielkich przemian w dziejach narodu polskiego: czerwiec 1979 r. wizyta Ojca świętego Jana Pawła II w Polsce, narodziny Solidarności. W tym czasie Kardynał Stefan Wyszyński śmiertelnie zachorował, a jego stan zdrowia pogorszyła wiadomość o zamachu na Ojca Świętego Jana Pawła II. Wtedy Kardynał mówił: Proszę was, aby te heroiczne modlitwy, które zanosiliście w mojej intencji ( ...) skierowali wraz ze mną ku Matce Chrystusowej o zdrowie i siły dla Ojca Świętego.
Kardynał Stefan Wyszyński Prymas Polski. zmarł 28 maja 1981r. w Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, o godzinie 4.40 w Warszawie.
Jan Paweł II w swoim testamencie wspomina Wielkiego Prymasa słowami:
Kiedy w dniu 16 października 1978 konklawe kardynałów wybrało Jana Pawła II, Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński powiedział do mnie: «zadaniem nowego papieża będzie wprowadzić Kościół w Trzecie Tysiąclecie». Nie wiem, czy przytaczam to zdanie dosłownie, ale taki z pewnością był sens tego, co wówczas usłyszałem. Wypowiedział je zaś Człowiek, który przeszedł do historii jako Prymas Tysiąclecia. Wielki Prymas. Byłem świadkiem Jego posłannictwa, Jego heroicznego zawierzenia. Jego zmagań i Jego zwycięstwa.”
Zdjęcia z różnych okresów życia Stefana kardynała Wyszyńskiego można znaleźć w albumie fotograficznym - zapraszamy.W panelu głównym naszej strony jest również link Patron gdzie znaleźć można więcej informacji, cytatów i wypowiedzi naszego patrona.
Pierwsze zebranie z rodzicami - harmonogram i sale
PONIEDZIAŁEK 6 września
godz. 17.00
Ia - 2
Ib - 4
Ic - 1
IIa - 5
IIb - 3
IIc - w innym dniu w swojej sali
godz. 18.00
IIIa - 22
IIIb - 19
IVa - 21
IVb - 20
WTOREK 7 września
godz. 17.00
Va - 19
Vb - 21
VIa - w innym dniu w swojej sali
VIb - 20
godz. 18.00
VIIa - 24
VIIb - 3
VIIIa - 22
VIIIb - 23
Zebrania są tylko z wychowawcami.
Terminarz spotkań z rodzicami w roku szkolnym 2021/2022
Zapraszamy do zapoznania się z terminarzem zebrań w tym roku szkolnym
Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022
49
Archiwum Aktualności