• Życiorys

• Patron Szkoły Podstawowej nr 204

Stefan Wyszyński (1901 - 1981)  – prymas  Polski, obrońca  godności  i praw  człowieka,zwany od czasu swojej śmierci Ojcem Narodu i Prymasem Tysiąclecia.

Urodził się w dniu 3.08.1901 r. w miejscowości Zuzela nad Bugiem, na pograniczu Podlasia i Mazowsza. Polska była wtedy rozdarta pomiędzy trzech zaborców. Zuzela należała do zaboru rosyjskiego. Stefan poznał smak niewoli i ukochał Polskę. Jego dzieciństwo nie było łatwe. Kiedy miał 9 lat, zmarła mu  matka.  Przez całe życie tęsknił za nią. Ta tęsknota skierowała jego serce  ku  Matce Niebieskiej.  Po  ukończeniu   gimnazjum wstąpił do Seminarium Duchownego we Włocławku. Dnia 3.08.1924r. został święcony na kapłana. Po trzech latach studiów w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim na Wydziale Prawa  Kanonicznego  i Nauk Społecznych uzyskał stopień doktora. Po studiach wyjechał w podróż naukową po krajach Europy Zachodniej. Po powrocie do kraju został profesorem nauk społecznych w Seminarium we Włocławku, jednocześnie prowadził intensywną działalność społeczną wśród robotników Włocławka. Podczas wojny jako znany profesor - społecznik był imiennie poszukiwany przez Niemców. W okresie Powstania Warszawskiego ksiądz Wyszyński pełnił obowiązki kapelana grupy „Kampinos” AK działającej w Laskach i okolicy oraz szpitala powstańczego .  Po zakończeniu działań wojennych ks. prof. Wyszyński wrócił do Włocławka i zaczął organizować Seminarium Duchowne zniszczone w czasie wojny. W 1945 r. został rektorem Seminarium. W 1946 roku Ojciec Święty Pius XII mianował księdza profesora Wyszyńskiego biskupem, ordynariuszem diecezji lubelskiej. Dwa lata później ks. Biskup Wyszyński  został wybrany Arcybiskupem Gniezna i Warszawy  i Prymasem Polski.

W okresie nasilenia komunistycznych represji wobec Kościoła i społeczeństwa zdecydowanie przeciwstawiał się marksistowskiej koncepcji życia społecznego, bronił godności i praw człowieka, w tym prawa do wolności religii, prawa Kościoła do swobodnej działalności  duszpasterskiej,  jednocześnie dążył do moralnego odrodzenia społeczeństwa. W warunkach totalitarnego zniewolenia przyczynił się do tworzenia klimatu duchowej wolności, w którym mogły dojrzewać demokratyczne inicjatywy  społeczne.

Dnia 12.01. 1953 ks. Wyszyński został Kardynałem, nie mógł jednak pojechać do Rzymu po kapelusz kardynalski, ponieważ nie otrzymał paszportu. Osiem miesięcy później Stefan  kardynał  Wyszyński  został  aresztowany  i  wywieziony  z  Warszawy. Przebywał  kolejno w Rywałdzie Królewskim  koło Grudziądza,  w  Stoczku Warmińskim, w  Prudniku  koło  Opola, w  Komańczy  w  Bieszczadach.

W latach 60 - tych Prymas czynnie uczestniczył w pracach Soboru Watykańskiego II wnosząc cenne doświadczenie Kościoła w Polsce. Uwieńczeniem dzieła życia Wyszyńskiego, stał się wybór 16.10.1978 r. jego bliskiego współpracownika kardynała Karola Wojtyły  na  papieża.  To  wydarzenie  było największą radością Prymasa Tysiąclecia i całego Kościoła w Polsce. Był to okres wielkich przemian w dziejach narodu polskiego: czerwiec 1979 r. wizyta Ojca świętego Jana Pawła II w Polsce, narodziny Solidarności. W tym czasie Kardynał Stefan Wyszyński śmiertelnie zachorował, a jego stan zdrowia pogorszyła wiadomość o zamachu na Ojca Świętego Jana Pawła II. Wtedy Kardynał mówił: Proszę was, aby te heroiczne modlitwy, które zanosiliście   w   mojej  intencji ( ...)  skierowali  wraz  ze  mną  ku  Matce  Chrystusowej o   zdrowie  i  siły dla  Ojca  Świętego.

Kardynał Stefan Wyszyński Prymas Polski. zmarł 28 maja 1981r. w Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, o godzinie 4.40 w Warszawie.

Jan Paweł II w swoim testamencie wspomina Wielkiego Prymasa słowami:

„ Kiedy w dniu 16 października 1978 konklawe kardynałów wybrało Jana Pawła II, Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński powiedział do mnie: «zadaniem nowego papieża będzie wprowadzić Kościół w Trzecie Tysiąclecie». Nie wiem, czy przytaczam to zdanie dosłownie, ale taki z pewnością był sens tego, co wówczas usłyszałem. Wypowiedział je zaś Człowiek, który przeszedł do historii jako Prymas Tysiąclecia. Wielki Prymas. Byłem świadkiem Jego posłannictwa, Jego heroicznego zawierzenia. Jego zmagań i Jego zwycięstwa.”

W 1986 roku rozpoczęto proces beatyfikacyjny Sługi Bożego Stefana kardynała Wyszyńskiego z inicjatywy papieża Jana Pawła II.

Zdjęcia z różnych okresów życia Stefana kardynała Wyszyńskiego można znaleźć w albumie fotograficznym - zapraszamy